Проект виконаний Центром соціальних експертиз ІС НАНУ на замовленняЧАЕС і міської ради м.Славутич
Час проведення проекту: 1996-1997 гг.
Ціль проекту: Формування банку даних соціального паспорту ЧАЕС.
Вибіркова сукупність:
У ході дослідження за допомогою цільової багатоступінчастої вибірки було опитано 1162 респондента. Опитування здійснювалося в 26 підрозділах підприємства методом анкетування.
Зміст звіту по проекту:
Введення
Раздел I. Ціннісні пріорітети
Раздел II. Cоціальні ризики в оцінці робітників станції
Раздел III. Соціальні норми і відхилення. Толерантність і нетерпимість
Раздел IV. Стан здоров’я персоналу ЧАЕС
Раздел V. Рівень медичного обслуговування в м.Славутич
Раздел VI. Професійна характеристика кадрів
Раздел VII. Соціально значущі якості членів коллективу.
Раздел VIII. Соціальні умови життя.
Раздел IX. Діти Славутича: проблеми соціального забезпечення
Раздел X. Соціальні проблеми закриття станції
Заключення
Висновки:
Розділ I. Ціннісні пріоритети.
- Головні акценти зміщуються в сферу родини – головної складової життя на сьогоднішній день, у порівнянні з якою успіхи і досягнення в професійній діяльності, позасімейне спілкування і тим більше політика розцінюються менш значущими, а то і зовсім маловажливими
- Серед працівників ЧАЕС позитивне відношення до власного положення в суспільстві у значній мері переважає над негативним
- Високі оцінки своєї суспільної корисності значно стимулюють позитивне сприйняття працівниками ЧАЕС власного соціального стану
- Значна частина працівників більше задоволена тим, що віддає суспільству, чим тим, що від нього одержує
- Відносно одержуваних благ незадоволених майже вчетверо більше, ніж тих, хто задоволений; в оцінках же власного внеску в громадське життя, напроти, – незадоволених вдвічі менше, ніж тих, кого він влаштовує
- Найбільш ефективними у вирішенні проблем соціального розвитку м.Славутича структурами визнаються насамперед керівництво ЧАЕС, а також міська адміністрація
Розділ II. Соціальні ризики в оцінці працівників станції.
- Небезпека радіаційного впливу для працівників ЧАЕС досить висока і перекривається тільки кризовими факторами (економічна нестабільність і злочинність);
- Звертає на себе увага страх перед продуктами харчування – він нарівні зі страхом перед радіаційним впливом;
- Небезпека травматизму на виробництві знаходиться на останнім місці
Розділ III. Соціальні норми і відхилення. Толерантність і нетерпимість.
- Низька ефективність міліції підсилює стурбованість населення злочинністю і підвищує і без того високий рівень стурбованості.
- Найбільш негативно працівники станції відносяться до “існуючого суспільного ладу в Україні”. За ним ідеє неприйняття “сексуальних меншин”, далі “релігійні об’єднання”. А сама найменша частка припадає на “нелюбов” до “чужої точки зору”.
- Три четвертих опитаних готові піти на порушення закону тільки у випадку порятунку самого коштовного, що є у людини – його життя, честі і достоїнства.
Розділ IV. Стан здоров’я персоналу ЧАЕС.
- Працівники ЧАЕС відрізняються задовільним самопочуттям.
- Стан фізичного здоров’я персоналу станції об’єктивно краще, ніж населення в цілому по Україні. Стан психічного здоров’я в цілому можна оцінити як задовільне.
- Однак‚ завищена самооцінка здоров’я і занижена оцінка стану здоров’я “ближнього” (населення м.Славутич) на тлі поширення депресивних станів дає підставу припустити перевагу специфічно акцентованих типів психіки (а саме шизоїдів) серед персоналу ЧАЕС.
- В умовах закриття станції це може стати негативним фактором‚ що буде сприяти соціальній дизадаптації людей‚ перед якими встане проблема зміни стереотипів поведінки.
Розділ V. Рівень медичного обслуговування в м.Славутич.
- Рівень задоволеності персоналу ЧАЕС рівнем медичного обслуговування можна оцінити як близький до задовільного. Тому він не є істотним стрессогенным фактором для працівників ЧАЕС, так само, як він не є чинником соціального ризику.
- Людей серйозно турбує тільки дефіцит ліків у державних лікарнях (та погане харчування) і аптеках.
Розділ VI. Професійна характеристика кадрів.
- Рівень професійних знань і навичок працівників станції досить високий.
- Мають потребу в додаткових професійних знаннях, навичках і мають малий досвід практичної роботи, тільки десята частина опитаних працівників станції.
- Переважна більшість працівників станції має роботу відповідну чи близьку до їх спеціальності.
- У більшості опитаних працівників станції виконувана ними робота скоріше відповідає або в повній мірі відповідає запропонованим функціональним обов’язкам.
- Більше половини опитаних працівників станції займають пасивну позицію щодо професійних перспектив. Тільки невелика частина респондентів готова змінити професію чи збирається пройти навчання на яких-небудь курсах з метою одержання нової професії.
- Задоволеність опитаних працівників станції як рівнем організації професійної підготовки на ЧАЕС, так і методами професійної підготовки, дуже низка
Розділ VII. Соціально значимі якості членів колективу.
- Соціально-психологічний клімат у колективі може бути визнаний цілком благополучним. Визначальним якостями цього благополуччя є взаємна інформированність з важливих питаннь, готовність до взаємодопомоги і взаємна довіра працівників станції.
- Дуже низький рівень конфліктності, його практично повна відсутність у колективі при достатньому вираженні властивостей взаємної підтримки і довіри в колективі – таким чином висновок про благополуччя соціально-психологічного клімату в колективі підтверджується.
Розділ VIII. Соціальні умови життя.
- Зниження рівня життя дуже турбує персонал ЧАЕС.
- Персонал ЧАЕС гостро незадоволений роботою установ торгівлі (і продуктових, і промтоварних), а також роботою служби ремонту житла. Це може стати стрессогенным фактором, а розпад торгівлі ще і фактором соціального ризику (“хлібні бунти”).
- Персонал станції легковажно сприймає забруднення навколишнього середовища.
- Спосіб життя (і відпочинку) персоналу ЧАЕС не можна назвати ні здоровим (ігнорують спорт)‚ ні культурним (дуже мало займаються саморозвитком‚ мистецтвом і т.п.). Це – спосіб життя сучасного технологічного раба.
Розділ IX. Діти Славутича: проблеми соціальної забезпеченості.
- Аналіз отриманих даних свідчить, що найбільш незадоволені батьки наступними матеріально-фінансовими і навчально-виховними сторонами життєзабезпечення своїх дошкільників і школярів: рівнем наповнюваності класів у загальноосвітніх школах; учбово-матеріальною базою шкіл; рівнем навчально-виховного процесу в школах; забезпеченістю місцями в дошкільних дитячих установах м.Славутича.
- Найбільшу задоволеність викликають такі сторони життєзабезпечення дітей як: якість виховного процесу в дошкільних дитячих установах; матеріально-технічне забезпечення в ДДУ; можливість і рівень навчання дітей у дитячій школі мистецтв.
Розділ X. Соціальні проблеми закриття станції.
- Імовірність закриття станції є на сьогодні негативним фактором як на рівні індивідуальних переживань, так і на рівні функціонування усього виробничого комплексу ЧАЕС.
- Найбільш гостро пережиті респондентами проблеми, у випадку закриття ЧАЕС: а) утрата роботи; б) необхідність переїзду і можлива втрата житла; в) різке погіршення якості життя (матеріальні, моральні, психологічні індекси здоров’я).
- Найбільший ступінь довіри і надії на допомогу (у випадку закриття ЧАЕС) із усіх перерахованих інститутів респонденти висловили адміністрації станції.