Контактні телефони:

  • (044) 255 75 41 
  • (044) 253 14 01
Центр соціальних експертиз

Аналіз суспільних пріоритетів підтримки нової державної стратегії партнерства в Україні

Виконано Центром соціальних експертиз ІС НАНУна замовлення Світового Банку

Метою аналізу є суспільна думка населення щодо основних проблем українського суспільства, пріоритетних напрямків розвитку внутрішньої і зовнішньої політики України.

Джерелами для аналізу суспільної думки по даних проблемах є результати досліджень трьох провідних організацій:

1) Моніторинг Інституту соціології Національної академії наук України.

2) Дослідження Українського центра економічних і політичних досліджень імені Олександра Розумкова.

3) Дослідження Центра соціальних експертиз Інституту соціології Національної академії наук України.

У дослідженнях з національної вибірки статистична похибка становить не більше 3%.

Загальні висновки:

За період з 2004 по 2006 роки відбулися істотні зміни в економічних і політичних оцінках, ориентациях і установках населення України. Оцінюючи зміни економічних і політичних установок населення з погляду  ринкової економіки, можна відзначити як позитивні, так і негативні тенденції цих змін.

Позитивні тенденції. Більшість населення України позитивно ставиться до економічних перетворень в Україні. Хоча значна частина прихильників цих перетворень займає суперечливу позицію, тобто  виступає за окремі зміни, а не за повний перехід до ринку.

Переважна більшість населень повністю або частково підтримує впровадження другого рівня системи пенсійного забезпечення. Тому влада має всі шанси на підтримку населення в проведенні реформи. Головне – наявність політичної волі  вищого керівництва для цього.

Негативні тенденції. На тлі зниження оцінки економічної ситуації відбулося різке поширення антиринкових настроїв і ріст негативного відношення до процесів приватизації великих, дрібних підприємств і особливо землі.

Основними проблемами, які тривожать українських громадян залишаються проблеми росту цін, безробіття  й невиплати зарплат, пенсій.

Щодо змін, які відбулися в різних сферах за період діяльності нового Уряду, то громадяни найчастіше  вважають, що змін не відбулося, або, що відбулися негативні зміни. Найчастіше  громадяни вказують на погіршення положення в сфері цін і тарифів, на зниження впевненості в завтрашньому дні, на погіршення відносини громадян до влади, на зниження рівня добробуту їхньої родини.

Протягом  останніх трьох років спостерігається тенеденция щорічного росту звернень громадян із приводу порушення їхніх прав на споживчому ринку на 25-30%.

Корупція в органах влади й судовій системі залишається однієї із самих найважливіших проблем у державі. Тому заходу щодо протидії корупції й реформа судової системи повинні стати першочерговим завданням.

На сьогоднішній день складними залишаються умови для ведення бізнесу в Україні. Серед самих головних перешкод для ведення бізнесу в Україні потрібно відзначити: відсутність ясної й чіткої економічної політики держави; зрощування влади й бізнесу; незахищеність прав власника; недосконалість норм, які регулюють створення й ведення бізнесу; необ’єктивність і корумпованість судових рішень.