Проект виконаний Центром соціальних експертиз ІС НАНУ на замовлення Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна»
Період реалізації проекту: з лютого по квітень 2010 р.
Менеджер проекту – Олеся Трофименко.
Мета дослідження:
Вивчення міграційних процесів з України з метою працевлаштування в умовах економічної кризи, нових тенденцій і випадків порушення прав українських мігрантів на прикладі трудової міграції з України в Грецію.
Завдання дослідження:
- Дослідити причини, які могли вплинути на рішення мігрантів повернутися до України: економічні, соціальні, психологічні та ін.
- Дослідити, яким чином впливає криза на українських заробітчан, що повернулися із-за кордону (послугувала причиною повернення в Україну, або ж навпаки, стимулює для повторного виїзду закордон).
- Дослідити ризики потрапляння трудових мігрантів в умови експлуатації і торгівлі людьми під впливом економічної кризи.
- Дослідити реінтеграційну модель тих, хто повертається в Україну: самопочуття мігрантів, ситуацію пошуку ними роботи в Україні, моделі їхньої інтеграції в сім’ю, соціальне оточення, здоров’я мігрантів та інші проблеми реінтеграції.
- Виявити сфери вкладу мігрантами, що повертаються, своїх грошей в Україні, а також розміри та шляхи їхніх витрат, заощаджень.
- Дослідити готовність українців до пошуку роботи за кордоном в умовах економічної кризи.
- Дослідити, наскільки в ситуації економічної кризи зростає вірогідність торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.
- Дослідити плани українських мігрантів, що повернулися з Греції, на майбутнє (бажання виїхати на заробітки за кордон, навпаки, бажання залишатися та розвиватися в Україні).
Метод відбору респондентів – снігова куля.
Метод дослідження – інтерв’ю.
Географія проведення опитування: Київ, Донецьк, Львів, Чернівці.
Загальний обсяг вибірки – 40.
Цільова група – особи, які мали досвід працевлаштування в Греції, і які повернулися в Україну, в період з 1 травня 2008 року до кінця 2009 року.