Контактні телефони:

  • (044) 255 75 41 
  • (044) 253 14 01
Центр соціальних експертиз

Щастя теж заразне

Криза коронавіруса дає планеті можливості для позитивних змін, вважають експерти, які підготували восьмий щорічну Доповідь про світове щастя, пише The Guardian в матеріалі ‘Happiness is contagious too’: caring for each other makes us feel better – experts. У доповіді, що ранжує країни за ступенем щастя, розглядаються важливі кроки на шляху до благополуччя, які виявляться корисними в майбутні тижні і місяці кризи. Про це розповів професор Річард Лейард, один з директорів програми “Благополуччя” Центру економічної ефективності Лондонської школи економіки.

Фінляндія займає перше місце третій рік поспіль, а Великобританія піднялася в рейтингу з 15 на 13 місце. У звіті, складеному групою незалежних експертів і підготовленому Мережею рішень для сталого розвитку ООН, використовуються шість змінних для вимірювання якості життя в більш ніж 150 країнах світу:

– ВВП на душу населення,

– соціальна підтримка,

– очікувана тривалість здорового життя,

– свобода,

– щедрість і відсутність корупції.

Дослідники давно довели, що співпраця і соціальна підтримка мають основоположне значення для щастя. Лейард вважає, що криза коронавіруса прискорить зміни, про які він і інші вчені говорили протягом десятиліть: “Щоб пережити нинішній етап, необхідно вийти на значно вищий рівень соціальної відповідальності. Хтось змушений буде залишатися на карантині, а іншим доведеться їх підтримувати. Сподіваюся, що в результаті суспільство з розрізненого перетвориться в більш дбайливе”.

Ванесса Кінг, провідний психолог з Action for Happiness, британської партнерської організації, що брала участь в створенні Доповіді про щастя, сказала: “Ми знаємо, що соціальні фактори і довіру так само важливі, як дохід і здоров’я, оскільки вони зміцнюють психологічне благополуччя тих, хто найбільше постраждав. У нинішній кризі, чим швидше ми зможемо встановити суспільну довіру, а також навчитися надавати допомогу і підтримувати зв’язок з іншими, не дивлячись на свою ізольованість, тим краще нам буде, і тим щасливішим буде майбутнє, яке ми будуємо”.

За словами Кінг, турбота про інших – ключ як до благополуччя ближніх, так і до власного достатку. “Допомагаючи іншим, ми допомагаємо собі: це безпрограшний варіант”. Як приклад, створення групи WhatsApp за місцем проживання, учасники якої допомагають в здійснювати покупки тим, хто знаходиться на карантині, а також морально підтримують їх.

Коронавірус, за словами Кінг, змушує нас замислитися над тим, що ще ніколи раніше не було таким відчутним: світ не ділиться на “нас” і “їх”, є тільки “ми”. “Епідемія всесвітня: не ми проти них, а всі ми проти вірусу. Настав момент, коли ми повинні сказати: “Ми, як світ, боремося з кризою”.

Безсилля не робить людей щасливими, але можливість контролювати ситуацію навіть при таких обставинах як пандемія допомагає нам впоратися з ситуацією. “Людям важко зосередитися, і це цілком зрозуміло. Я б рекомендувала всім усвідомити свої наміри. Не варто дивитися новини цілодобово: вирішите, в який час дня ви будете отримувати інформацію. Подумайте про те, з ким вам потрібно зв’язатися, кого ви повинні підтримати, як серед ваших близьких, так і в вашому оточенні “.

Активне подолання проблем життєво важливо. “Спроба зробити щось замість того, щоб нічого не робити, надзвичайно важлива для моральної стійкості. Це реальна можливість, і ми повинні визнати її як таку. І не забувайте, що коронавірус – не єдине заразне захворювання: заразні і щастя, і страх. Якщо ви виходите на вулицю, посміхайтеся людям. Будьте дійсно доброзичливими, оскільки це має величезне значення”.

Джерело: https://www.theguardian.com/society/2020/mar/20/happiness-is-contagious-too-caring-for-each-other-makes-us-feel-better-experts