Контактні телефони:

  • (044) 255 75 41 
  • (044) 253 14 01
Центр соціальних експертиз

«Інтервенційне дослідження «Самотестування серед чоловіків, що мають секс з чоловіками»

Дослідження реалізує ДП «Центр соціальних експертиз ім. Ю.Саєнка» на замовлення ДУ «Центр громадського здоров’я» МОЗ України.

Менеджер проекту: Трофименко О.В.

Строки реалізації: 09.2018 – 06.2019

Мета дослідження: дослідити можливості та перешкоди до впровадження програми самотестування на ВІЛ в Україні серед чоловіків, що мають секс з чоловіками (ЧСЧ), та надати рекомендації щодо розробки стратегії переправлення при самотестуванні.

Завдання дослідження:

  • Оцінити готовність надавачів та клієнтів послуг до впровадження програми самотестування на ВІЛ серед чоловіків, що мають секс з чоловіками (ЧСЧ).
  • Визначити переваги, бар’єри та ризики впровадження програми самотестування на ВІЛ серед ЧСЧ (з погляду надавачів та користувачів послуг).
  • Описати переваги, недоліки та складнощі процесу самотестування на ВІЛ на основі слини та крові з точки зору клієнтів послуг, надавачів послуг та експертів.
  • Оцінити, з точки зору клієнтів, зручність використання таких тестів у порівнянні з послугою асистованого тестування.
  • Розробити інформаційні матеріали, що будуть надаватися разом з тестами, та протестувати їх з клієнтами послуг на зрозумілість, повноту та логічність, а також, за результатами дослідження, визначити пакет самотестування для ЧСЧ (наприклад, експрес-тест на ВІЛ, серветка, інфоматеріал/переадресація, презерватив та лубрикант).
  • Надати рекомендації щодо підходу до впровадження програми тестування та стратегії перенаправлення.
  • Визначити підгрупи/кросгрупи ЧСЧ, для яких модель самотестування є більш прийнятною та ефективною, а яким менш (з ранжуванням).

Методи дослідження: якісні, кількісні, статистичні.

Дослідження складається з декількох компонентів:

І.Кабінетне дослідження для вивчення міжнародних рекомендацій з впровадження самотестування, за результатами якого будуть:

  1. означені основні підходи до впровадження самотестування;
  2. вивчений міжнародний досвід з впровадження самотестування серед ЧСЧ урядовими та неурядовими організаціями;
  3. розроблена попередня концепція перенаправлення (у т.ч. інформаційні матеріали та пакет самотестування, які мають надаватись разом з тестами).

У рамках цього етапу також відбудуться консультації з експертами національного рівня у сфері протидії ВІЛ/СНІД (у т.ч. експертами надання послуг з тестування на ВІЛ) для формування сценарію для проведення глибинних інтерв’ю.

ІІ. Якісне дослідження для вивчення думок надавачів та клієнтів послуг щодо впровадження програми тестування. У рамках дослідження клієнти послуг будуть випробовувати два види тестів для самотестування на ВІЛ (слиновий та кровяний) та оцінювати їх зручність у порівнянні з асистованим тестуванням.

У рамках цього етапу також передбачається оцінка інформаційних матеріалів та пакету до тестів на повноту та логічність.

ІІІ. Кількісне онлайн-дослідження для квантифікації ключових результатів якісного етапу, а саме:

  • відношеннядопровадженнясамотестування;
  • очікуваніпереваги та недолікисамотестування;
  • готовністьслідуватирекомендаціямзперенаправлення;
  • готовністькупувати тести в аптецісамостійно: очікуваннящодоціни;
  • потреба в отриманнідодатковихматеріалів та послуг і т.д.

Географія дослідження:Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Запоріжжя, Херсон.

Вибірка дослідження: 400 стандартизованих інтерв’ю, 120 глибинних інтерв’ю, 10 консультацій з експертами Національного рівня.  

 

За результатами дослідження підготовлено аналітичний звіт: https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/vilsnid/doslidzhennya