Контактні телефони:

  • (044) 255 75 41 
  • (044) 253 14 01
Центр соціальних експертиз

Моніторинг поведінки чоловіків, які мають секс з чоловіками (ЧСЧ), як компонент епіднагляду другого покоління

Термін реалізації: 2004 р.


Мета: впровадження моніторингу поведінки серед представників цільової групи  – ЧСЧ, яке включає дослідження та аналіз особливостей знання, ставлення та поведінки ЧСЧ, а також факторів, що обумовлюють поширення ВІЛ/СНІДу в цій групі.

 Цільова група: чоловіки, які мають секс з чоловіками (ЧСЧ).

Види діяльності за проектом:
1) проведення фокус-групових інтерв’ю
З ціллю визначення “етнографії” та стратифікації, було проведено пілотне дослідження методом фокус-групового інтерв’ю. Ціллю проведення фокус-групових інтерв’ю було “створення” вибіркової сукупності та приблизного гей-гіду, який слугував своєрідним “маршрутом” для інтерв’юерів. Загалом було проведено 4 фокус-групових інтерв’ю в: Києві, Львові, Луганську та Миколаєві. Також було проведено ще одне фокус-групове інтерв’ю з представниками організацій, які працюють з ЧСЧ. На базі отриманих в ході проведення 5 фокус-групових інтерв’ю результатів “побудована” вибіркова сукупність та схема рекрутингу респондентів.
2) Проведення опитування представників цільової групи:

Метод дослідження – інтерв’ю.

Метод відбору респондентів, який використовувався при проведенні опитування – “снігова куля”.

Вибіркову сукупність склали 886 респондентів. Опитування проводилось в таких містах: Київ, Львів, Одеса, Миколаїв, Харків, Донецьк, Луганськ.
В дослідженні використовувався метод імовірнісної, із введенням елементів невипадковості, стратифікованої вибірки, який найбільш ефективно реалізується як метод „снігової кулі”. Випадкова (імовірнісна) стратифікована вибірка з елементами невипадковості – це метод при якому генеральна сукупність спочатку розбивається на групи (страти) за якою-небудь ознакою (в даному випадку ця ознака – місто), а далі вже в цих групах відбувається випадковий відбір. Елементом невипадковості відбору респондентів є така ознака, як місто.
Головним джерелом доступу до цільової групи були “друзі та знайомі”. Додатково інтерв’юери використовували в роботі допоміжні можливості пошуку респондентів, як то: плєшки (неорганізовані місця зустрічей ЧСЧ), сауни, ЗМІ (в т.ч. Інтернет), клуби/ресторани/бари/дискотеки та організації, які працюють з ЧСЧ.
Рекрутинг. Перший контакт з представником групи ЧСЧ здійснювався через ключових інформантів, в ролі яких виступали супервайзери та інтерв’юери, представники організацій, які опікуються проблемами ЧСЧ.  Наступні контакти здійснювалися за допомогою того, що інтерв’юер пропонував тим, з ким було вже проведено інтерв’ю, забезпечити ще одного чи двох потенційних респондентів. Для того, щоб запобігти уникненню “подвійного опитування” одних і тих самих осіб, застосовувалась реєстрація опитаних та документування їх певних ознак.

Введення і обробка даних. Дані отримані в ході опитування, заносилися та оброблялися в спеціальній програмі для обробки даних SPSS. Електрона база даних містить відповіді 886 респондентів.
Одним із завдань опитування було розрахувати національні показники:
1. Відсоток чоловіків, які використали презерватив під час останнього сексуального стосунку із партнером-чоловіком.
2. Відсоток чоловіків, які мають секс із чоловіками й вірно визначили шляхи попередження передачі ВІЛ під час сексуальних стосунків (уникати анального сексу та використовувати презерватив під час кожного анального сексу).
3. Кількість та відсоток осіб, які звернулися за тестуванням на наявність ВІЛ та одержали його результати.

За результатами дослідження було написано аналітичний звіт, який включав в себе такі розділи: соціально-демографічні характеристики респондентів, сексуальна орієнтація та сексуальна ідентифікація респондентів, поінформованість, ставлення, поведінка, фактори, які впливають на рівень поширення ВІЛ/СНІДу серед ЧСЧ. Також було розроблено одномірні таблиці, стратегічні рекомендації, та рекомендований інструментарій для подальших досліджень, внесено зміни до методичних рекомендацій Альянсу для подальших досліджень в цій галузі.

Презентація результатів дослідження на круглому столі
Результати дослідження та розроблені стратегічні рекомендації було презентовано на круглому столі, який відбувся 17 січня 2005 року. В ньому прийняли участь біля 30 учасників і представників ЗМІ. Серед організацій, які прийняли участь у круглому столі: UNAIDS, Фонд «СНІД Захід-Схід», DFID, Альянс з ВІЛ/СНІД, Український центр профілактики хімічних залежностей та боротьби зі СНІДом та ряд інших організацій, які опікуються проблемами ЧСЧ.

Організації, залучені до реалізації проекту:
1.      Регіональний інформаційний та правозахисний центр для геїв та лесбійок “Наш світ”
2.      Громадська організація “Гей-Альянс”
3.      Центр взаємодопомоги “Ми з Вами”
4.      Всеукраїнська організація “Час Життя Плюс”
5.      Миколаївська асоціація геїв, лесбійок, і бісексуалів “ЛіГА”
6.      Одеська організація “Життя+”
7.      Українська Гей-Лесбійська Асоціація “УГЛА”
8.      Благодійний Фонд “Здоров’я нації” (м. Макіївка)

 До дослідження також були залучені такі експерти: в якості міжнародних експертів виступали Роберт Остфогельс (DFID) та Пол Бойс (МБФ “Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні”); в якості національних експертів виступали: Юрій Саєнко (д.е.н., професор, зав. відділом соціальних експертиз Інституту соціології НАН УКраїни) та Віолетта Марциновська (консультант-епідеміолог Українського Центру профілактики та боротьби зі СНІДом МОЗ України).