Контактні телефони:

  • (044) 255 75 41 
  • (044) 253 14 01
Центр соціальних експертиз

Спільний огляд роботи з СІН в Україні для забезпечення більшої ефективності програм профілактики ВІЛ/СНІД

Виконано Центром соціальних експертиз ІС НАНУ у 2004р. 

Огляд роботи зі споживачами ін’єкційних наркотиків в Україні підготовлений з метою виявлення необхідних напрямів подальшого реагування суспільства на проблему наркоспоживання в контексті боротьби з епідемією ВІЛ/СНІД. Він націлений на підвищення ефективності здійснюваних профілактичних програм і підготовлений за замовленням Технічної робочої групи ООН по роботі з уразливими групами.

В основу огляду покладено результати зустрічей та фокусованих глибинних інтерв’ю з експертами–професіоналами, які працюють з СІН (наркологами, медиками, епідеміологами, соціальними працівниками та працівниками правоохоронних органів, представниками державних і громадських організацій), вторинний аналіз існуючої інформації (результатів проведених досліджень, наявних літературних даних, офіційних даних цілого ряду державних структур), що дало можливість не лише отримати експертні оцінки, а й виявити проблемні питання у роботі з СІН та визначити пріоритетні напрями роботи з ними. Всього до консультувань та інтерв’ю було залучено більше 60 експертів. Ключовими питаннями огляду є:

  • наркосцена в Україні, її характеристики та прояви;
  •  реагування суспільства на поширення епідемії ВІЛ/СНІД серед споживачів наркотиків (законодавчі пріоритети, громадські слухання, парламентські слухання, діяльність НУО, Координаційні ради з питань СНІД, соціальна реклама, участь ЗМІ);
  •  послуги, які надаються сьогодні споживачам ін’єкційним наркотиків (добровільне тестування/консультування, медична допомога та лікування, цільові інтервенції, замісна терапія, юридичні послуги, соціальна підтримка);
  •  проблемні питання організацій, діяльність яких пов’язані зі споживачами наркотиків;
  •  моніторинг та оцінка програм профілактики ВІЛ/СНІД серед СІН.

За результатами огляду в консультаціях з експертами розроблено “План Дій для забезпечення більшої ефективності програм профілактики ВІЛ/СНІД серед СІН” та Керівництво для українських політиків “Основні підходи до формування сучасної наркотичної політики”. Ці документи визначають необхідні заходи та необхідну технічну допомогу для забезпечення більшої ефективності програм профілактики ВІЛ/СНІД серед СІН.
З метою узгодження та удосконалення ПЛАНУ ДІЙ проведені два триденні семінари для відповідальних працівників міністерств і відомств, за участю представників НУО.