Контактні телефони:

  • (044) 255 75 41 
  • (044) 253 14 01
Центр соціальних експертиз

Визначення рівня обізнаності та ставлення населення до змін, які відбуваються або очікуються: в організації місцевого самоврядування; в системі надання публічних послуг та в інших сферах місцевого самоврядування

Замовник: ВАОМС «Асоціація міст України»

Менеджер проекту: д.соц.н. Чепурко Гульбаршин Іскаківна

Термін виконання: квітень – червень 2016 року.

Дослідження виконується на підставі Договору від 28 березня 2016, який був укладений в рамках реалізації проекту міжнародної технічної допомоги «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (проект ПУЛЬС), що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку.

Основна мета дослідження – створення сприятливого середовища для впровадження децентралізаційної реформи в Україні, зміцнення місцевого самоврядування, поглиблення демократичних процесів розвитку територіальних громад та стабільності держави.

Планом роботи проекту на 2016 рік було передбачено проведення репрезентативного опитування, спрямованого на визначення рівня обізнаності та ставлення населення і посадових осіб органів місцевого самоврядування до змін, які відбуваються або очікуються:

в організації місцевого самоврядування;

в системі надання публічних послуг.

Завдання опитування:

З’ясувати думку жителів міст і сільських місцевостей, щодо реформ у сфері місцевого самоврядування (об’єднання громад, утворення виконавчих комітетів районних та обласних рад, запровадження старост тощо) та публічних послуг на місцях (адмінпослуги; послуги у сфері освіти, охорони здоров’я, соціального захисту; тарифи, ОСББ тощо) та інших сферах місцевого самоврядування  (15-20 напрямів), а також рівень їхньої підтримки усіх рівнів влади;

З’ясувати думку службовців органів місцевого самоврядування щодо реформ у сфері місцевого самоврядування та системи надання публічних послуг на місцях.

З метою отримання найбільш якісних результатів оптимальним для проведення опитування населення  є обсяг вибірки – 2040 респондентів (репрезентативна за статтю, віком, регіоном, освітою, типом поселення).

Для проведення опитування посадових осіб органів місцевого самоврядування оптимальним  є обсяг вибірки – 400 респондентів (репрезентативна за регіоном, типом сільських громад за чисельністю жителів).

Висновки. Переважна більшість опитаних респондентів підтримують впровадження реформи з децентралізації. Дещо нижчий рівень підтримки у віковій групі 55+ та серед жителів сіл та селищ, але і серед цих груп більшість респондентів підтримують реформу. Найвища частка прихильників реформи з децентралізації серед мешканців Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької, Дніпропетровської, Донецької та Сумської областей. Так само схвально опитані респонденти ставляться до ідеї об’єднання територіальних громад: більшість опитаних в цілому підтримують таке об’єднання, хоча серед мешканців сіл та селищ відсоток прихильників та противників практично однаковий (з незначним переважанням прихильників). У виборчому процесі, на думку опитаних респондентів, має бути закріплений максимальний обсяг прав безпосередньо за виборцями – мешканцями даної території: виборці мають і обирати голову сільради, селищного або міського голову, і припиняти його повноваження, відкликання депутата місцевої ради має відбуватись шляхом збирання підписів виборців, а старост у селах варто обирати на загальних зборах села.